Výcvikové tábory

Veronika Mannová

Pořádat hromadnější akce se zaměřením na výchovu a výcvik byla nutnost. Problémové chování u Akit se kterým jsem se začala setkávat stále častěji, ne příliš lichotivá pověst tohoto impozantního plemene, jak u laické, tak i kynologické veřejnosti byla impulzem pro to s tím něco udělat.

Protože nikdo žádnou hromadnou akci pro naše plemeno neposkytoval, rozhodla jsem se toto pro členy klubu, majitele Akit, uspořádat sama.

V roce 2013 se uskutečnila první akce v kempu v Melchiorova Huť, kde nás výcvikem provázela Dagmar Fišerová, která nás uvedla do tajů práce s Akitou, jelikož sama Akitu několik let měla a to perfektně vychovanou, pomáhala také lidem s nápravou problémového chování a špatných návyků psů i majitelů. Na této první akci se sešel neočekávaný počet příznivců plemene jak se štěňaty, tak dospělými psy.

  • I. setkání 25. až 28.7.2013 Melchiorova Huť s Dášou asi 35 účastníků.

Jelikož se akce sešla s velkým úspěchem, nezbylo než pokračovat a tak jsem naplánovala další kurz.

Ze zdravotních důvodů nás Dáša opustila a tak jsem hledala novou adekvátní náhradu a na doporučení jsme se poprvé setkali s etoložkou Ing. Michaelou Šedivou PhD., která nás doslova ohromila svými znalostmi v oboru etologie a mimořádně se osvědčila jako trenérka pro naše plemeno. Sympatie byly vzájemné a od té doby v táborových akcích pokračujeme s Míšou až doposud. Míša má v průběhu kurzu několik přednášek na téma „výchova a výcvik“, „řeč těla“, „základy etologie“. To, co v dopoledních přednáškách vyslechneme si hned odpoledne ukážeme v praxi už se psy na place pod jejím vedením. Díky její nekonečné trpělivosti a ochotě stále ukazovat správné provedení různých cviků, se výsledky dostavují téměř okamžitě.

Kurzy měly takový ohlas, že za námi do ČR začali dojíždět i zahraniční majitelé Akit například ze Slovenska či Rakouska. Protože narůstaly dotazy na různá témata jak pečovat o psa, jak jej správně stravovat, jak psa připravit na výstavu atd, zařadila jsem na program také péči o psa co se týče údržby, správného stravování tolik důležitého pro naše plemeno, nácvik na výstavu včetně posuzování, chovatelské minimum pro potencionální budoucí chovatele, jako je příprava feny na březost a porod a odchov štěňat.

  • II. akce 1. až 5.6.2016 Pasohlávky, Míša 1. kurz 68 lidí a 47 psů

Každá akce nás o něco obohatila také z organizačního hlediska, tedy následující kurzy jsme s Míšou vylepšovaly jak programově tak i organizačně. Stále upravujeme program tak, aby byli všichni spokojeni, aby byl prostor na dotazy a odpovědi ale i volný čas a zábavu.

  • VI. akce 14. až 18.6.2017 Pasohlávky, Míša 1. kurz jarní, vždy kolem 70ti lidí a 50ti psů

O náš kurz se začali zajímat i lidé od jiných plemen, pozvala jsem je tedy na následující turnus a to, jak se později ukázalo, mělo veliký přínos. Na další akci už s námi jela Klárka Bartůňková, která nám se svými pejsky ukázala, jak účelně využít vynikající čich našich svěřenců a dosáhnout tak např. zklidnění před výstavou nebo unavit psa, pokud mu zdravotní stav neumožňuje fyzickou námahu. Od tohoto kurzu s námi jezdí Klárka na všechny akce a nadále učí nás jak lépe vést pejsky aby využívali svůj nos.

Jelikož Akita není jediné Japonské plemeno, pozvala jsem na náš kurz Majku Štumbauerovou, majitelku a chovatelku plemene Shiba a Hokkaido, aby nám představila svá plemena a rozšířila tak naše znalosti. Majka pozvání přijala a od toho okamžiku s námi jezdí pravidelně, jelikož i pro její psy je způsob práce a výcviku který praktikujeme naprosto vyhovující a přínosný. S Majkou se ještě setkáme později.

Kurzy začaly nabírat obrovských rozměrů a naše síly a časové možnosti již přestávaly stačit. Po domluvě jsme kurzy s Míšou rozšířily na dva turnusy, kdy první polovina je určena pro začátečníky a druhá pro pokročilé psovody. Jelikož tyto naše akce jsou provedením a stylem výcviku velmi ojedinělé, začali projevovat zájem o účast i majitelé jiných plemen. Rozhodly jsme se tedy tyto kurzy otevřít i pro jiná plemena, což je mimo jiné i přínosem v rámci výcviku ve smyslu socializace Akit na jiná plemena.

Na každém kurzu se snažíme nabídnout účastníkům něco nového, poskytnout více informací, ukázat více možných aktivit, které je možno se psy provozovat, ale také předat nějaké odbornější informace, které jsou nezbytnou součástí chovu a kurzisté začali více tyto informace poptávat. S tímto mi bez váhání nabídl pomoc Michal Císařovský, který si na kurz připravil povídání o genetice, barvách, dědičnosti a rozmanitosti a tuto přednášku také prezentuje na všech táborech.

  • XI. akce 27.5. až 2.6.2019 Živohošť, Míša 1. kurz dvou turnusový, 79 lidí, 46 psů

Tábor od tábora je zřejmý posun jak psovodů tak psíků samotných, je zřejmé, že kurzisté se psy pracují a vše co se na kurzu naučili pak účinně používají v běžném životě a tak se mohou na dalším setkání pochlubit svými úspěchy a posuny v práci se psy jak v běžném životě, tak i na výstavách a kynologických akcích, z čehož máme s Míšou nesmírnou radost.

  • XIII. akce 1. až 7.6.2020 Živohošť, Míša dvou turnusový, 73 lidí, 50psů.

Na táborech si předávají informace nejen zkušení chovatelé se začátečníky, ale vždy se snažíme pro frekventanty připravit i něco nového. Dále učíme majitele psíků, jak správně o ně pečovat, jak je krmit, jak psíky připravit na výstavu, jak podat pejskovi první pomoc, případně jak se o nemocného jedince co nejvhodněji starat a jiné neocenitelné informace.

Na poslední akci, která se konala letos na jaře a to nově intenzivních 5 dní, jsme na program zařadily několik novinek. Majka si pro nás připravila přednášku s praktickou ukázkou Dog fitness, kde se učíme jak psíkům posilovat různé části těla a tím odstranit či zdokonalit některé fyzické nedostatky našich psů, které jsou často odhaleny pouze odborným okem posuzovatele v kruhu na výstavě.

  • XVIII. akce 2. až 6.5.2022 Živohošť, Míša, celotýdenní, maximální počet psů 30.

Jelikož jsme se již naučili využívat pachových schopností našich psů pod vedením Klárky, rozšířila naše obzory co se týče čenichu Zuzka Dolejší, která nám ukázala tzv. „vyšší level“ a zasvětila nás do tajů Noseworku.

Je nutno říci, že většina frekventantů jede na tábor na oba turnusy a to bez ohledu na to, jestli jsou začátečníci či pokročilí. Někteří s námi jezdí po celou dobu konání a stali se neodmyslitelnou součástí.

V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout perfektní prostředí Juniorkempu Tobogán, kde nám paní majitelka Alexandra Kunftová poskytuje úžasné zázemí a servis jak dvounohým tak čtyřnohým účastníkům kurzu, trpělivě s láskou a ochotou se stará o celý areál kempu, vybudovala a udržuje psí pláž, kde mají psi absolutní volnost, v kempu jsou také volně k dispozici luxusní odkládací kotce pro psy. Psi s námi mohou do všech prostor kempu i restauračních zařízení a to bez omezení. V kempu je k dispozici krom jiného i velké ohniště, které využíváme k večernímu posezení, debatám a besedám. Také je zde nutno zmínit nekonečnou ochotu veškerého personálu kempu, která je korunována excelentním kuchařským uměním dokonalého kuchaře Michala.

Také stojí za zmínku fakt, že díky táborům má klub několik členů, kteří vlastní jiné plemeno než Akitu a i ti se účastní táborů s naprostou pravidelností. V poslední době se stává stále častěji, že na tábor přijedou i potencionální zájemci, nebo budoucí majitelé Akity, v čemž spatřuji vysokou míru zodpovědnosti z jejich strany, před pořízením štěněte.

Do budoucna bychom rády s Míšou ještě rozšířily nabídku poskytovaných „disciplín“, ale to lze pouze v případě, že nám to časový harmonogram dovolí.

Pokud vás zaujalo moje malé povídání a chtěli byste se s námi setkat a prožít několik krásných intenzivních dní ve společnosti skvělých chlupáčů, neváhejte se přihlásit a přijet se za námi podívat. Budeme se na vás s Míšou těšit.

Za fotografie děkujeme Zuzaně Dolejší, Monice Střelkové a Michalu Císařovskému.